Okładka - Książka kucharska hrabstwa kłodzkiego
Okładka - Książka kucharska hrabstwa kłodzkiego Okładka - Książka kucharska hrabstwa kłodzkiego Okładka - Książka kucharska hrabstwa kłodzkiego Okładka - Książka kucharska hrabstwa kłodzkiego Okładka - Książka kucharska hrabstwa kłodzkiego

Książka kucharska hrabstwa kłodzkiego

Zbigniew Franczukowski

PRESSforum

Miejsce i rok wydania: Polanica-Zdrój 2023

ISBN/ISSN: 978-83-964125-6-0

Kategoria: Monografie i inne opracowania krajoznawcze

Licza tomów: 1

 

 

Gdzie można kupić zgłaszaną publikację?

PRESSforum


 

Udostępnij na: Facebook Twitter

Oddano głosów: 1

Rekomendacja zgłaszającego:

Stylizowana na starodruk publikacja opiera się na książce „Asu schmeckt’s derhääme” (Smacznie, jak niegdyś), do której przepisy zebrała Elfrieda Rathmann. Poprzez tą książkę pragniemy sprawić, aby potrawy z dawnego hrabstwa kłodzkiego (dzisiejsza Ziemia Kłodzka na Dolnym Śląsku) nie popadły w zapomnienie, a nowe pokolenia mogły je wypróbować i poczuć ich smak. Unikalny zbiór przepisów kulinarnych z lat międzywojennych wstępem poprzedziła Krystyna Oniszczuk-Awiżeń.

W książce znalazły się również związane z tematyką publikacji wiersze i teksty w niemal zapomnianej gwarze kłodzkiej, przytaczane tutaj w oryginale i tłumaczeniu na język polski. Całość uzupełniają scenki rodzajowe z pierwszej połowy XX wieku, autorstwa malarza i grafika Josepha A. Pausewanga.