Okładka - Pomorskie EuroVelo 10/13

Pomorskie EuroVelo 10/13

Praca zbiorowa

Urząd Miejski w Gdańsku

Miejsce i rok wydania: Gdańsk 2022

ISBN/ISSN: 978-83-8184-428-4

Kategoria: Przewodniki

Licza tomów: 1

 

 

Gdzie można kupić zgłaszaną publikację?

Przewodnik do pobrania


 

Udostępnij na: Facebook Twitter

Oddano głosów: 157

Rekomendacja zgłaszającego:

Tematami przewodnimi tras EV 10 i EV 13 są morze Bałtyckie oraz granica dawnych państw bloku wschodniego. Atrakcyjność turystyczna opiera się tu zatem na pomorskim dziedzictwie kulturowym związanym z morzem, różnorodnością etniczną tego regionu czy też unikalnymi walorami krajobrazowymi i przyrodniczymi. Natomiast symbolika upadku komunizmu w Europie wschodniej, nadaje szczególnego znaczenia Trasie Żelaznej Kurtyny czyli EuroVelo 13. Połączenie tych dwóch tematów w jeden międzynarodowy szlak rowerowy sprawia, że mamy do czynienia z fenomenem turystycznym na skalę europejską.
EuroVelo 10/13 w województwie pomorskim przebiega przez kilka regionów etnograficznych i geograficznych o bardzo różnorodnej historii, kulturze, ukształtowaniu terenu i bogactwie przyrodniczym. Duża część trasy mieści się w granicach Kaszub. Obejmuje bałtyckie kurorty, nadmorskie lasy, pokonuje trudne niekiedy tereny wydmowe w okolicy Słowińskiego Parku Narodowego i Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Styka się niemal z wodami Morza Bałtyckiego i Zatoki Gdańskiej a czasem odchodzi od swojego tematu przewodniego na wiele kilometrów by pokazać co ciekawego znajduje się w głębi regionu. Przez Trójmiasto przemyka strefą nadmorską i centra turystyczne Gdańska, Gdyni i Sopotu. Wschodnią część EV 10/13 stanowią już Żuławy Wiślane położone w delcie Wisły, z charakterystycznymi domami podcieniowymi, stanowiącymi unikalny wyróżnik tej krainy czy też gotyckimi kościółkami z drewnianymi wieżami i zabytkami hydrotechnicznymi.
Przewodnik rowerowy stanowi zbiór najważniejszych informacji o przebiegu trasy EuroVelo 10/13 na terenie województwa pomorskiego zarówno w kontekście użytkowym jak i krajoznawczym. Treść przewodnika podzielona została na tzw. etapy dzienne, obejmujące odległość, jaką przeciętny rowerzysta jest w stanie pokonać w ciągu jednego dnia, wliczając w to zwiedzanie atrakcji. Przebieg poszczególnych etapów pokazany jest na mapach. Przy opisach atrakcji zamieszczone zostały kody QR odsyłające do portalu turystycznego województwa pomorskie.travel. Każdy z etapów dziennych posiada szczegółowe informacje dotyczące m.in. długości, logistyki, charakterystyki przebiegu z cennymi wskazówkami, możliwych utrudnień a także atrakcji turystycznych i miejsc postojowych dla rowerzystów.