Okładka - Kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach pod Brzegiem. Przewodnik
Okładka - Kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach pod Brzegiem. Przewodnik Okładka - Kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach pod Brzegiem. Przewodnik Okładka - Kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach pod Brzegiem. Przewodnik Okładka - Kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach pod Brzegiem. Przewodnik Okładka - Kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach pod Brzegiem. Przewodnik

Kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach pod Brzegiem. Przewodnik

Tadeusz Jurek, Mirosław Czoppa

Biuro Podróży Magellan, Brzeg

Miejsce i rok wydania: Brzeg 2023

ISBN/ISSN: 9788396853608

Kategoria: Przewodniki

Licza tomów: 1

 

 

Gdzie można kupić zgłaszaną publikację?

KSIĘGARNIA PODRÓŻNIKA - WROCŁAW

SUDECKA KSIĘGARNIA WYSYŁKOWA - WROCŁAW

KSIEGARNIA

MUZEUM PIASTÓW ŚLĄSKICH W BRZEGU, SKLEP MUZEALNY I KASA

INFORMACJA TURYSTYCZNA - BRZEG


 

Udostępnij na: Facebook Twitter

Oddano głosów: 101

Rekomendacja zgłaszającego:

Zgłoszony do przeglądu tytuł jest zaktualizowaną i znacznie poszerzoną wersją pierwszego w świecie (!) przewodnika z 2016 r. tych samych autorów po niezwykłym zabytku.
Wiejski kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach pod Brzegiem na Śląsku to największy w Polsce zespół średniowiecznego malarstwa, ozdobiony polichromiami z XIV i XV w., co czyni go jednym z najcenniejszych obiektów sakralnych w tej części Europy. Od 2016 r. jest on sanktuarium jakubowym, leżącym na odtwarzanym szlaku pielgrzymkowym św. Jakuba, a od 2022 r. prestiżowym zabytkiem - pomnikiem historii.
Przewodnik prowadzi czytelnika przez wszystkie ozdobione freskami ściany świątyni, objaśnia jej malowidła sakralne w tym komplet 101 scen Biblii pauperum i Sąd Ostateczny pokazane na ścianach nawy. Ale nie ogranicza się tu tylko do polichromii ściennych. Mamy też opis oryginalnego i największego w kraju tego rodzaju drewnianego stropu kościoła z przełomu XV i XVI w., złożonego z desek, ozdobionych kolorowymi, ornamentowymi motywami. Fascynujący jest opis dziejów małujowickich polichromii. Paradoksalnie, ich świetne zachowanie zawdzięczamy protestantom, którzy na początku reformacji zatynkowali malowidła przystosowując wnętrze kościoła do wymogów i estetyki swojego kultu. Odkryto je spod tynku w II połowie XIX w. a ostatnio, w latach 2010-12, polscy konserwatorzy przywrócili im dawny blask.
Oczywiście w przewodniku znajdziemy również szczegółowe ujęcie wyposażenia kościoła i jego otoczenia oraz przedstawienie historii i architektury zabytku. Nie pominięto dziejów Małujowic a w szczególności bitwy austriacko-pruskiej, która miała miejsce w sąsiedztwie wsi w 1741 r. Zwycięstwo Prus w bitwie i całej I wojnie śląskiej przyczyniło się do utraty Śląska przez Austrię i przyłączenia go do Prus.
Atrakcyjną formę przewodnika uzupełniają znakomite fotografie i świetnie dobrane ilustracje. Jest ich ponad 200 a dzięki nim narracyjny opis ożywa i czytelnik nie gubi się w tej niezwykle malowniczej, biblijnej opowieści.
Znajdziemy w omawianym przewodniku skrócone opisy małujowickiej świątyni w językach niemieckim, angielskim i czeskim, co bezsprzecznie podnosi walory publikacji i czyni go atrakcyjnym także dla przybyszy z zagranicy. Dodatkowymi atutami są poręczny dla turysty format i najwyższej jakości druk na odpowiednio dobranym papierze oraz atrakcyjna, lakierowana okładka.

Książka jest wartościową pozycją dla turystów, miłośników sztuki i architektury oraz wszystkich zainteresowanych dziejami regionu. Odwiedzając kościół św. Jakuba należy obowiązkowo skorzystać z tego profesjonalnego i interesującego przewodnika, dostosowującego się doskonale do klasy artystycznej prezentowanych w nim dzieł sztuki. Prawdziwy jest dopisek z pierwszej strony okładki, że "Ten przewodnik pokazuje więcej, niż możesz zobaczyć!".