Okładka - Wielka księga Tatr
Okładka - Wielka księga Tatr Okładka - Wielka księga Tatr Okładka - Wielka księga Tatr Okładka - Wielka księga Tatr Okładka - Wielka księga Tatr

Wielka księga Tatr

Autorka tekstu: Monika Karolczuk, Autor zdjęć. ks. Zbigniew Pytel

Aromat Słowa

Miejsce i rok wydania: Kraków 2023

ISBN/ISSN: 978-83-65758-48-4

Kategoria: Albumy krajoznawcze

Licza tomów: 1

 

 

Gdzie można kupić zgłaszaną publikację?

Aromat Słowa


 

Udostępnij na: Facebook Twitter

Oddano głosów: 67

Rekomendacja zgłaszającego:

Blisko 300 wyjątkowych fotografii!!! 45 rozległych barwnych panoram!!!

Książka pokazuje Tatry, głównie polskie, w całym ich bogactwie przyrodniczym i kulturowym. Stanowi rodzaj encyklopedii, która w przejrzysty sposób opisuje rozmaite aspekty najwyższych i zarazem o największym znaczeniu dla polskiej kultury gór. Nie ogranicza się do przedstawienia - jak wiele albumów o górach - niezwykłego krajobrazu tatrzańskiego, procesów, które go ukształtowały. Skupia się także na tym, jak na przyrodę nałożyła się obecność człowieka. Eksponuje jego rolę, począwszy od osadnictwa, pasterstwa, górnictwa i hutnictwa, przez historię taternictwa, „odzyskania" Tatr dla Polski i dramatyczne losy kurierów tatrzańskich, po najbardziej barwne zjawiska - folklor góralski, architekturę, styl zakopiański, a także inspiracje Tatrami, tak mocno zaznaczone w polskiej sztuce, literaturze, muzyce. Turystykę przedstawia nie tylko przez pryzmat charakterystycznych dla Tatr aktywności czy schronisk, poświęca uwagę także znakom religijności: kaplicom, kapliczkom, krzyżom. Osobno uwzględnia Zakopane, jego historię, zwłaszcza nieco już zapomnianą uzdrowiskową, i znaczenie w kulturze. Książkę wieńczy opis najsłynniejszych miejsc - szczytów i dolin - z podziałem na Tatry Wysokie i Zachodnie.

Do każdego egzemplarza Wielkiej księgi Tatr - dołączonych jest 16 panoram tatrzańskich z opisami szczytów (na dwustronnym, składanym arkuszu A3)