32 Ogólnopolski Przegląd KsiążkiKrajoznawczej i Turystycznej
Szlaki turystyczne na piątkę z plusem
przewodnik turystyczny dla osób ze szczególnymi potrzebami
zebrała i opracowała Joanna Kalbarczyk
Wydawca: Wydawnictwo Trzecie Oko, Fundacja Szansa dla Niewidomych
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2023
ISBN/ISSN: 978-83-63028-93-0
Kategoria: Przewodniki
Liczba tomów: 6
Udostępnij na:
Gdzie można kupić ...
Rekomendacja zgłaszającego:
Prezentujemy serię przewodników Szlaki turystyczne na piątkę z plusem. Seria składa się z sześciu części: cz. I: Główny Kampinoski Szlak Turysyczny, cz. II: Beskidzki Szlak Turystyczny, cz. III: Nadmorski Szlak Turystyczny, cz. IV: Sudecki Szlak Turystyczny, cz. V: Główny Szlak Świętokrzyski, cz. IV: Dostępność szlaków turystycznych. Jest to seria przewodników turystycznych dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Bez względu na wiek, status ekonomiczny, sprawność fizyczną, psychiczną i intelektualną, wszyscy chcą poznawać i wiedzieć jak najwięcej. Przekonujemy do idei świata otwartego i dostępnego dla wszystkich ludzi, w szczególności osób starszych, słabszych, chorych i mniej sprawnych. Wyjaśniamy jak zorganizować współczesny świat, w którym w pełni realizuje się prawa obywatelskie nie tylko tam, gdzie mogą być zastosowane bez trudności, jakby z automatu, ale także tam, gdzie, aby je urzeczywistnić, potrzebne jest wzmożone zainteresowanie, empatia i idące za nimi decyzje polityczne i ekonomiczne.
Dostosowanie otoczenia do indywidualnych potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami wiąże się z koniecznością tworzenia innowacyjnych projektów architektonicznych, infrastrukturalnych i informacyjnych, które wymagają znaczących nakładów. Dzięki niesamowitemu rozwojowi technologicznemu, w szczególności elektroniki i informatyki, a także zastosowaniu nieznanych wcześniej materiałów, cele, jeszcze tak niedawno nierealne, stały się możliwe. Teraz wystarczy chcieć i podjąć akceptujące decyzje, a sytuacja osób ze szczególnymi potrzebami zmieni się diametralnie. Odpowiednie ukształtowanie otoczenia i właściwe przygotowanie informacji spowodują autentyczny dostęp do wiedzy, kultury i pracy. Działania podjęte w Polsce w ostatnich latach pozytywnie wpływają na usamodzielnianie i upodmiotowienie tych osób. Wystarczy wyjść na zewnątrz, by zobaczyć osoby niewidome, niesłyszące i poruszające się na wózkach wędrujące po szlakach turystycznych ramię w ramię z osobami pełnosprawnymi.
Niepełnosprawni stają się pełnosprawni dzięki technologii i właściwemu podejściu innych ludzi.