Okładka - Grobowce megalityczne w Dorzeczu Środkowej Regi
Okładka - Grobowce megalityczne w Dorzeczu Środkowej Regi Okładka - Grobowce megalityczne w Dorzeczu Środkowej Regi

Grobowce megalityczne w Dorzeczu Środkowej Regi

Bogdan R. Przybyła

Lokalna Organizacja Turystyczna, Wydawnictwo Region

Miejsce i rok wydania: Łobez 2021

ISBN/ISSN: 978-83-7591-814-4

Kategoria: Monografie i inne opracowania krajoznawcze

Licza tomów: 1

 

 

Gdzie można kupić zgłaszaną publikację?

LOKALNA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA POWIATU ŁOBESKIEGO


 

Udostępnij na: Facebook Twitter

Oddano głosów: 89

Rekomendacja zgłaszającego:

Książka Bogdana Przybyły „Grobowce megalityczne w dorzeczu środkowej Regi” przedstawia historię odkrycia liczących około 5 tys. lat monumentalnych zabytków archeologicznych na Ziemi Łobeskiej. Przez długi czas w przestrzeni naukowej panował pogląd, że wszystkie megality z obszaru między Odrą a Regą zostały zniszczone i nie pozostał po nich żaden ślad, co skutkowało brakiem zainteresowania badaczy tym obszarem. Autor książki uważał jednak, że te twierdzenia nie mają wystarczających podstaw. W 2014 roku wykorzystując nowe metody badawcze dokonał pierwszych odkryć. Badania kontynuowane były następnie przez powołaną w 2015 roku Łobeską Fundację Archeologiczną W jej działaniach uczestniczyli również mieszkańcy powiatu łobeskiego. Efektem prowadzonych prac było odkrycie monumentalnych grobowców megalitycznych, w tym największego ze znanych na Pomorzu, mierzącego 128 m długości megalitu z Łabunia Małego. Ujawnienie tak dużych budowli na tym terenie było sprzeczne z dotychczasową wiedzą i stawia w nowym świetle problem megalityzmu na obszarze dorzecza środkowej Regi. Książka zawiera bogato ilustrowany katalog odkrytych stanowisk wraz z ich opisem, danymi mapowymi i lokalizacjami GPS. Udostępnione informacje pozwalają na ich łatwe odnalezienie w terenie i zwiedzanie.
Szeroko zostały opisane zastosowane metody badawcze wraz z ich krytyką, przez co zawarta wiedza może być przydatna również osobom zajmującym się problematyką stanowisk archeologicznych posiadających własną formę terenową, takich jak megality, kurhany czy grodziska.
Książka była opiniowana przez dr hab. Jacka Wierzbickiego, prof. UAM Wydziału Archeologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza.